Co to jest opakowanie? Z jakiego materiału może być wykonane opakowanie? Czy wyróżniamy więcej niż jeden typ opakowania? Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z opakowaniami, definiowanymi w ramach ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- co to jest opakowanie
- jakie są rodzaje opakowań
- z jakich materiałów wykonane jest opakowanie
- czym są opakowania wielomateriałowe i po środkach niebezpiecznych
- co robić, jeśli wprowadzasz do obrotu opakowania.
Co to jest opakowanie
Opakowaniem w rozumieniu ustawy jest wyrób, w tym wyrób bezzwrotny, wykonany
z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych.
Za opakowanie uważa się:
- wyrób spełniający funkcje opakowania, o których mowa w Art. 3, ust. 1 ustawy, bez uszczerbku dla innych funkcji, jakie opakowanie może spełniać, z wyłączeniem wyrobu, którego wszystkie elementy są przeznaczone do wspólnego użycia, spożycia lub usunięcia, stanowiącego integralną część produktu oraz niezbędnego do przechowywania, utrzymywania lub zabezpieczania produktu w całym cyklu i okresie jego funkcjonowania;
- wyrób spełniający funkcje opakowania, o których mowa w Art. 3, ust. 1 ustawy:
- wytworzony i przeznaczony do wypełniania w punkcie sprzedaży;
- jednorazowego użytku – sprzedany, wypełniony, wytworzony lub przeznaczony do wypełniania w punkcie sprzedaży;
- część składową opakowania oraz złączony z opakowaniem element pomocniczy, spełniające funkcje opakowania, o których mowa w Art. 3, ust. 1 ustawy, z tym że element pomocniczy przyczepiony bezpośrednio lub przymocowany do produktu uważa się za opakowanie, z wyłączeniem elementu stanowiącego integralną część produktu, który jest przeznaczony do wspólnego użycia lub usunięcia.
Inaczej mówiąc – opakowanie to każdy rodzaj materiału, którego używasz do zabezpieczenia produktu, który produkujesz, sprzedajesz i wysyłasz do klienta.
Rodzaje opakowań
Ze względu na zastosowanie wyróżniamy następujące kategorie opakowań:
- opakowania jednostkowe – służące do przekazywania produktu użytkownikowi w miejscu zakupu; mogą być to również opakowania przeznaczone do konsumpcji produktów naczynia jednorazowego użytku
- opakowania zbiorcze – zawierające wielokrotność opakowań jednostkowych produktów, niezależnie od tego, czy są one przekazywane użytkownikowi, czy też służą zaopatrywaniu punktów sprzedaży i które można zdjąć z produktu bez naruszania cech produktu;
- opakowania transportowe – służące do transportu produktów w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych w celu zapobiegania uszkodzeniom produktów, z wyłączeniem kontenerów do transportu drogowego, kolejowego, wodnego lub lotniczego.
Z jakich materiałów wykonane jest opakowanie
Wyróżniamy 7. rodzajów opakowań, które definiuje Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Są to opakowania wykonane:
- z tworzyw sztucznych (np. worki, skrzynie, butelki, folia stretch, styropian)
- z aluminium (np. puszki, wieczka, nakrętki),
- ze stali, w tym z blachy stalowej (np. beczki, puszki, nakrętki),
- z papieru i tektury (np. kartony, etykiety),
- ze szkła gospodarczego, poza ampułkami (np. butelki, słoiki),
- z drewna (np. palety, przekładki),
- pozostałe (np. ceramika, korek, juta, tekstylia).
Czym są opakowania wielomateriałowe i po środkach niebezpiecznych
Poza 7. głównymi materiałami, z których wykonane są opakowania, wyróżniamy jeszcze dwa, specjalne typy opakowań:
Powyższe typy opakowań również podlegają pod obowiązki związane z zapewnieniem odzysku i recyklingu. Opakowania po środkach niebezpiecznych wymagają także dodatkowych działań, dlatego jeśli wprowadzasz produkty niebezpieczne do obrotu lub produkty w opakowaniach wielomateriałowych, musisz znać swoje obowiązki w tym zakresie.
Rozliczanie wprowadzanych opakowań
Jeśli wprowadzasz do obrotu opakowania wykonane z dowolnego materiału – papieru, drewna, stali czy tworzywa sztucznego lub opakowania wielomateriałowe czy po środkach niebezpiecznych, musisz zapewnić ich ustawowy poziom recyklingu. Wiążą się z tym dodatkowe obowiązki jak wniesienie opłaty produktowej, czy złożenie rocznego sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego oraz i znacznie więcej.