1. Start
  2. Dla wprowadzającego
  3. Opakowania wielomateriałowe

Opakowania wielomateriałowe

Czas czytania: < 1 min.

Opakowanie wielomateriałowe – definicja

Pod pojęciem opakowanie wielomateriałowe rozumie się opakowanie wykonane co najmniej z dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych. Tego typu opakowania pozwalają przechowywać produkty o specyficznych wymaganiach w zakresie zachowania świeżości czy przydatności do spożycia.

W opakowaniach wielomateriałowych stosuje się podział w zależności od materiału dominującego – wyróżniamy:

  • opakowanie z przewagą tworzywa sztucznego
  • opakowanie z przewagą aluminium
  • opakowanie z przewagą stali
  • opakowanie z przewagą szkła
  • opakowanie z przewagą drewna
  • opakowanie z przewagą papieru i tektury.

Przykłady opakowań wielomateriałowych

Do opakowań wielomateriałowych zaliczamy przede wszystkim takie, które przeznaczone są do przechowywania produktów spożywczych – kartony po mleku, sokach, torebki po przyprawach, opakowania po kawie czy, stosowane często w gastronomii torby termoizolacyjne.

Koperta bąbelkowa nie jest traktowana jako opakowanie wielomateriałowe, ponieważ w prosty sposób można oddzielić frakcję papieru od frakcji tworzywa sztucznego. Chcąc rozliczyć kopertę bąbelkową, uwzględniamy zawsze oddzielnie masę tworzywa (folia) oraz masę papieru.

Jak rozliczać opakowania wielomateriałowe

Opakowania wielomateriałowe to specyficzna kategoria opakowań, której wprowadzający nie może rozliczać samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku. Ustawodawca nakłada w tym zakresie obowiązek prowadzenia rozliczeń we współpracy z dowolną Izbą Gospodarczą, która w imieniu przedsiębiorcy zrealizuje obowiązki związane z ich recyklingiem i odzyskiem.

Dzięki nawiązanej współpracy z Północną Izbą Gospodarczą, Organizacja Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA może zaproponować współpracę w zakresie rozliczenia opakowań wielomateriałowych.

Skorzystaj z naszego kalkulatora – zaznacz, że chcesz z naszą pomocą rozliczać opakowania wielomateriałowe i przejdź proces zamówienia umowy. Nasz ekspert skontaktuje się z Tobą, aby ustalić szczegóły i pomóc w podpisaniu umowy. Uruchom kalkutor >>

Podziel się w:
Czy artykuł był pomocny?
TakNie
Zaktualizowano: 28 kwietnia 2021