1. Start
  2. Dla wprowadzającego
  3. O czym musisz pamiętać importując do Polski produkty w opakowaniach?

O czym musisz pamiętać importując do Polski produkty w opakowaniach?

Czas czytania: 3 min.
Import, źr. unsplash.com

Importujesz produkty, które następnie trafiają do obrotu na naszym rynku? A może sprowadzasz przedmioty lub surowce na własny użytek? Niezależnie od przypadku i skali, jako importer musisz realizować szereg obowiązków wśród których są też i takie związane z wprowadzanymi do Polski opakowaniami.

W tym artykule opisujemy obowiązki opakowaniowe, które musi realizować każdy importujący produkty w opakowaniach lub opakowania do naszego kraju. Dowiesz się m.in.:

Czy importer musi posiadać numer BDO?

Tak, każdy przedsiębiorca, który importuje do kraju produkty w opakowaniach lub opakowania musi zarejestrować się i uzyskać numer BDO. Każda przesyłka, którą jako firma zamawiasz spoza polski, nawet na własne potrzeby,

Bez znaczenia jest tutaj kraj, z którego sprowadzasz produkty – możesz importować towar z krajów UE dokonując tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, możesz także sprowadzać towar w opakowaniach z dowolnego, innego miejsca na Świecie. Każda przesyłka z zapakowanymi produktami lub nawet pustymi opakowaniami powoduje, że jesteś wprowadzającym opakowania lub produkty w opakowaniach, a to oznacza, że masz do zrealizowania szereg obowiązków związanych z BDO.

Jakie obowiązki opakowaniowe musi realizować importer?

Importujesz do kraju – jesteś wprowadzającym opakowania lub produkty w opakowaniach i musisz realizować obowiązki, które nakłada na Ciebie ustawa. Te obowiązki to m.in.:

  • zapewnienie ustawowego poziomu recyklingu opakowań, które wprowadzasz,
  • wniesienie rocznej opłaty produktowej, za wprowadzone opakowania,
  • finansowanie Publicznych Kampanii Edukacyjnych,
  • złożenie rocznego sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego za wprowadzone opakowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej o obowiązkach? Zapoznaj się z artykułem, w którym szczegółowo opisaliśmy obowiązki wprowadzającego produkty w opakowaniach lub opakowania.

Realizacja obowiązków wprowadzającego może być bardzo kosztowna, jeśli zdecydujesz się realizować te obowiązki samodzielnie. Nie chcesz przepłacać i tracić niepotrzebnie czasu? Uruchom nasz kalkulator, podaj masy opakowań, które sprowadzasz do kraju i przekaż nam ich rozliczanie!

Kiedy następuje obowiązek rozliczenia importowanych opakowań?

W działalności importera istotny jest moment pojawienia się opakowania w kraju. Wyróżniamy dwa momenty wprowadzenia produktu w opakowaniu lub opakowania:

  • moment przywozu produktów w opakowaniach lub opakowań do kraju – w sytuacji kiedy najpierw otrzymujesz towar, a dopiero po tym rozliczasz się z dostawcą, lub
  • datę sprzedaży produktów na fakturze wystawionej przez kontrahenta – w sytuacji, kiedy towar wysyłany jest do Ciebie dopiero po opłaceniu faktury.

Pamiętaj! W przypadku rozliczania opakowań lub produktó sprowadzanych do kraju ważne jest to, co miało miejsce pierwsze – czy wystawiona została faktura za zakup towaru, czy towar pojawił się w kraju. Na tej podstawie dokonujesz ustalenia mas do rozliczenia za dany rok kalendarzowy.

Jakie opakowania rozlicza importer?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że opakowaniem jest każdy wyrób, wykonany z dowolnego materiału, przeznaczony jest do ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów.

Dowiedz się więcej o opakowaniach – zapoznaj się z naszym artykułem, w którym tłumaczymy czym jest opakowanie i jakie rodzaje opakowań rozróżniamy.

Najpopularniejsze opakowania wykorzystywane w transporcie międzynarodowym i, w konsekwencji takie, z których będziesz musiał rozliczyć się jako wprowadzający to: sklepach internetowych to opakowania z papieru oraz tworzyw sztucznych, np.:

  • palety drewiane,
  • folia stretch,
  • folia bąbelkowa,
  • wypełniacze z tworzyw sztucznych oraz tzw. wypełnienia biodegradowalne,
  • taśma klejąca,
  • plastikowe skrzynie – transportery.

Pamiętaj! Etykieta adresowa jest opakowaniem! Etykiety, które nakleja na Twoje przesyłki nadawca uwzględniasz w masach opakowań do rozliczenia za dany rok kalendarzowy. W zależności od typu etykiety może być to: tworzywo sztuczne lub papier.

Czy importując na swoje potrzeby muszę rozliczać opakowania?

W skrócie: tak. Każdy zakup, który realizujesz jako firma (masz na niego potwierdzenie w postaci faktury VAT), a w wyniku którego towar w opakowaniu pojawia się w kraju, powoduje, że musisz rozliczyć takie opakowania.

Pamiętaj! Importując towar na potrzeby prowadzonej działalności rozliczasz nie tylko opakowania, w których ten towar przyjechał. W zależności od rodzaju produktów może być również konieczne rozliczenie baterii i akumultorów oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Przykład: Firma informatyczna z Polski zakupiła 8 laptopów bezpośrednio od producenta na Tajwanie. W takiej sytuacji firma – importer:

  • musi rozliczyć opakowania, w których przyjadą do niej laptopy z zagranicy; dotyczy to zarówno opakowań zbiorczych jak i jednostkowych,
  • musi rozliczyć baterie, które zamontowane są w laptopach,
  • musi rozliczyć sprzęt elektryczny i elektroniczny – czyli laptopy, które do niej przyjadą.

Czy importer może uniknąć obowiązku rozliczania opakowań?

Działając jako przedsiębiorca – importer, nie unikniesz obowiązku rozliczenia opakowań, które w wyniku Twojej działalności trafiły na rynek krajowy. Powinieneś przekazać realizację tych obowiązków do Organizacji Odzysku Opakowań Tom-Doleko-Ekola. W ramach umowy Organizacja:

  • zapewni, w Twoim imieniu, ustawowe poziomy recyklingu opakowań, które wprowadzasz na rynek krajowy,
  • zlikwiduje wysoką opłatę produktową – do zapłacenia jest tylko niska stawka stawka za podpisywaną z organizacją odzysku umowę,
  • w ramach umowy sfinansuje Publiczne Kampanie Edukacyjne – bez dodatkowych opłat!
  • złoży za Ciebie roczne sprawozdanie za wprowadzone do obrotu opakowania i produkty do BDO.

Organizacja Odzysku Opakowań Tom-Doleko-Ekola pilnuje również zmian w ustawie i dostosowuje swoje działania do obowiązujących przepisów.

Importujesz do kraju produkty w opakowaniach lub opakowania?
Przekaż realizację obowiązków wprowadzającego opakowania lub produkty w opakowaniach w ręce ekspertów. Uruchom nasz kalkulator, podaj masy opakowań i wygeneruj umowę online.

Podziel się w:
Czy artykuł był pomocny?
TakNie
Zaktualizowano: 12 stycznia 2023

Was this article helpful?