1. Start
  2. Dla wprowadzającego
  3. Opakowanie a odpad – czym się różnią?

Opakowanie a odpad – czym się różnią?

Czas czytania: 2 min.

Przedsiębiorca, który wprowadza do obrotu produkty w opakowaniach, w wyniku swojej działalności często generuje również tzw. odpady opakowaniowe. Jak rozróżnić co jest opakowaniem, a co odpadem (opakowaniowym) dowiesz się z tego artykułu.

Opakowanie – definicja

Opakowaniem uznamy wyrób, w tym również tzw. wyrób bezzwrotny, który wykonany został z dowolnego materiału, a którego przeznaczeniem jest przechowywanie, ochrona, przewóz, dostarczenie lub prezentacja produktu. Dotyczy to zarówno surowców jak i tzw. towarów przetworzonych.

Szczegółową definicję wraz z opisami przykładów znajdziesz w naszym artykule Rodzaje opakowań.

Odpad – definicja

Odpadem opakowaniowym są opakowania wycofane z użycia, stanowiące odpady w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, z wyjątkiem odpadów powstających w procesie produkcji opakowań.

W celu lepszego zobrazowania definicji posłużymy się przykładami poniżej.

Przykład 1: Przedsiębiorca produkuje wodę mineralną. Na rynku polskim dokonuje zakupu pustych butelek, które przyjeżdżają do niego w kartonach, na paletach drewnianych, owinięte folią stretch.

Przedsiębiorca rozpakowuje paczkę, rozdziera kartony i wyciąga pojedyncze butelki, które są etykietowane, zakręcane i pakowane w zgrzewki. Na tych samych paletach zgrzewki są ustawiane, paleta jest owijana folią stretch i wysyłana do hurtowni.

Odpadem są: zniszczone i pocięte kartony oraz folia stretch. Należy przekazać je do recyklingu.

Opakowaniem są: butelka, etykieta na butelce, nakrętka, zgrzewka oraz nowa folia stretch, której użyto do owinięcia przesyłki wychodzącej od producenta do hurtowni.

W tym przykładzie paleta również jest opakowaniem, ale ponieważ przyjechała do producenta z Polski, nie podlega rozliczeniu – jest tzw. opakowaniem wielorazowego użytku, które zostało już rozliczone wcześniej.

Przykład 2: Przedsiębiorca w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów w opakowaniach ściąga do Polski telefony komórkowe. Każdy telefon jest zapakowany w odrębny karton. Pojedyncze telefony po 50 sztuk pakowane są w karton zbiorczy owinięty folią stretch.

Klient rozpakowuje karton zbiorczy i każdy pojedynczy karton (telefon) owija folią bąbelkową, pakuje w nowy, mały karton zbiorczy, nakleja etykietę i wysyła do klienta w Polsce.

Odpadem są: folia stretch oraz duży karton zbiorczy.

W tym przykładzie wspomniana folia stretch oraz duży karton zbiorczy są jednocześnie opakowaniem, które należy rozliczyć w chwili wystawienia faktury wewnątrzwspólnotowej. Podobnie z resztą jak opakowania pojedynczych telefonów.

Opakowaniem są: folia bąbelkowa, mały karton zbiorczy, taśma klejąca, etykieta.

Przykład 3: Piekarnia zamawia od producenta mąkę w worku, którą wykorzystuje do pieczenia chleba. Chleb po wypieczeniu jest pakowany w worek z tworzywa sztucznego, z logo piekarni i jest rozwożony do sklepów.

Odpadem będzie: worek po mące.

Opakowaniem będzie: worek do chleba, zabezpieczenie zamknięcia woreczka do chleba.

Podziel się w:
Czy artykuł był pomocny?
TakNie
Zaktualizowano: 11 sierpnia 2021

Was this article helpful?