Przedsiębiorca, który wprowadza do obrotu produkty w opakowaniach, w wyniku swojej działalności często generuje również tzw. odpady opakowaniowe. Jak rozróżnić co jest opakowaniem, a co odpadem (opakowaniowym) dowiesz się z tego artykułu.
Opakowanie – definicja
Opakowaniem uznamy wyrób, w tym również tzw. wyrób bezzwrotny, który wykonany został z dowolnego materiału, a którego przeznaczeniem jest przechowywanie, ochrona, przewóz, dostarczenie lub prezentacja produktu. Dotyczy to zarówno surowców jak i tzw. towarów przetworzonych.
Odpad – definicja
Odpadem opakowaniowym są opakowania wycofane z użycia, stanowiące odpady w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, z wyjątkiem odpadów powstających w procesie produkcji opakowań.
W celu lepszego zobrazowania definicji posłużymy się przykładami poniżej.
Przykład 1: Przedsiębiorca produkuje wodę mineralną. Na rynku polskim dokonuje zakupu pustych butelek, które przyjeżdżają do niego w kartonach, na paletach drewnianych, owinięte folią stretch.
Przedsiębiorca rozpakowuje paczkę, rozdziera kartony i wyciąga pojedyncze butelki, które są etykietowane, zakręcane i pakowane w zgrzewki. Na tych samych paletach zgrzewki są ustawiane, paleta jest owijana folią stretch i wysyłana do hurtowni.
Odpadem są: zniszczone i pocięte kartony oraz folia stretch. Należy przekazać je do recyklingu.
Opakowaniem są: butelka, etykieta na butelce, nakrętka, zgrzewka oraz nowa folia stretch, której użyto do owinięcia przesyłki wychodzącej od producenta do hurtowni.
Przykład 2: Przedsiębiorca w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów w opakowaniach ściąga do Polski telefony komórkowe. Każdy telefon jest zapakowany w odrębny karton. Pojedyncze telefony po 50 sztuk pakowane są w karton zbiorczy owinięty folią stretch.
Klient rozpakowuje karton zbiorczy i każdy pojedynczy karton (telefon) owija folią bąbelkową, pakuje w nowy, mały karton zbiorczy, nakleja etykietę i wysyła do klienta w Polsce.
Odpadem są: folia stretch oraz duży karton zbiorczy.
Opakowaniem są: folia bąbelkowa, mały karton zbiorczy, taśma klejąca, etykieta.
Przykład 3: Piekarnia zamawia od producenta mąkę w worku, którą wykorzystuje do pieczenia chleba. Chleb po wypieczeniu jest pakowany w worek z tworzywa sztucznego, z logo piekarni i jest rozwożony do sklepów.
Odpadem będzie: worek po mące.
Opakowaniem będzie: worek do chleba, zabezpieczenie zamknięcia woreczka do chleba.