Każdy przedsiębiorca, który wprowadza do obrotu produkty w opakowaniach lub opakowania jest wprowadzającym i według ustawy z dnia 13.06.2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi spoczywa na nim szereg obowiązków do zrealizowania.
Z poniższego artykułu dowiesz się m.in. jakie są możliwości w zakresie realizacji ustawowych obowiązków wprowadzającego, czyli:
- samodzielna realizacja obowiązków przez wprowadzającego
- pomoc ze strony specjalistycznego biura środowiskowego
- przekazanie realizacji obowiązków do organizacji odzysku.
- jak mądrzez realizować obowiązki wprowadzającego
Obowiązki wprowadzającego
Przypomnijmy, że na wprowadzającym do obrotu na rynku krajowym opakowania i produkty oraz opakowania, spoczywa szereg ustawowych obowiązków, o których w szczegółach pisaliśmy w tym artykule (link). Do najważniejszych należą:
- Prowadzenie ewidencji w zakresie wprowadzania produktów w opakowaniach na rynek krajowy,
- Zapewnienie ustawowych poziomów odzysku i recyklingu wprowadzanych do obrotu opakowań,
- Wniesienie opłaty produktowej za wprowadzone opakowania i produkty, w przypadku kiedy samodzielnie nie jesteśmy w stanie zapewnić właściwych poziomów recyklingu i odzysku,
- Finansowanie publicznych kampanii edukacyjnych
- Terminowe złożenie sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego za wprowadzone do obrotu opakowania i produkty i opakowania.
Samodzielna realizacja
Każdy wprowadzający może samodzielnie realizować powyższe obowiązki. Takie podejście często stosują mikro i mali przedsiębiorcy, którzy doskonale znają swoją firmę, wiedzą co i w jakich ilościach wprowadzają i chcą mieć pełną kontrolę nad dokumentami firmowymi.
Samodzielna realizacja obowiązków obarczona jest sporym ryzykiem – możemy pomylić się wyliczając wysokość opłaty produktowej, zapomnieć o uwzględnieniu środków na PKE czy przeoczyć termin składania sprawozdań. Do tego przedsiębiorcy nie wliczają czasu poświęcanego na dopełnienie tych formalności, a ten – bardzo często – przekracza kilka godzin. Zamiast samodzielnego wypełniania dokumentów, można przeznaczyć ten czas na bardziej produktywne działania związane z rozwojem biznesu.
Realizując obowiązek samodzielnie, należy analizować zmieniające się przepisy, aby właściwie dokonać rozliczenia przed Marszałkiem Województwa.
Podsumowując – realizując ustawowe obowiązki samodzielnie:
- zapłacisz wysoką opłatę produktową, jeśli nie posiadasz dokumentów potwierdzających recykling/odzysk lub jeżeli nie korzystasz ze zwolnienia de minimis,
- zapłacisz za działania w ramach Publicznych Kampanii Edukacyjnych, jeżeli nie korzystasz z pomocy de minimis,
- samodzielnie przygotujesz, złożysz i będziesz nanosić ewentualne korekty na rocznym sprawozdaniu do Urzędu Marszałkowskiego
- poświęcisz czas na zdobywanie wiedzy i szukanie pomocy, która to wiedza może zdezaktualizować się przed kolejnym terminem rocznego sprawozdania.
Pomoc specjalistycznego biura
Każdy wprowadzający, poza możliwością samodzielnej realizacji ustawowych obowiązków, może skorzystać z usług eksperta, który wesprze go w kwestiach związanych z wyliczeniem opłaty produktowej, opłaty na PKE, przygotowaniem rocznego sprawozdania, a nawet, jeśli przedsiębiorca się na to kwalifikuje, uzyskaniem pomocy de minimis.
Pamiętaj, że współpracując z ekspertem ze specjalistycznego biura nadal:
- płacisz wysoką opłatę produktową, jeśli nie posiadasz dokumentów potwierdzających recykling/odzysk lub jeżeli nie korzystasz ze zwolnienia de minimis,
- płacisz za działania w ramach PKE, jeżeli nie korzystasz z pomocy de minimis,
- samodzielnie składasz sprawozdanie roczne
- pilnujesz komunikatów z UM o ewentualnych koniecznościach złożenia korekt lub wyjaśnień.
Przekazanie realizacji obowiązków wprowadzającego do organizacji odzysku Tom-Doleko-Ekola
Będąc wprowadzającym opakowania i produkty możesz skorzystać z możliwości jakie przewidział ustawodawca i przekazać realizację swoich obowiązków związanych z opakowaniami do wyspecjalizowanego podmiotu, którym jest organizacja odzysku.
Organizacja odzysku w ramach tzw. umowy cesji, staje się nie tylko Twoim partnerem w zakresie opakowań i produktów, ale gwarantuje też sprawne i rzetelne realizowanie ustawowych obowiązków.
Przekaż obowiązki wprowadzającego produkty w opakowaniach lub opakowania do organizacji odzysku Tom-Doleko-Ekola:
- nie płacisz wysokiej opłaty produktowej za wprowadzane opakowania i produkty – tę opłatę zastępuje kwota umowy z organizacją,
- nie płacisz za Publiczne Kampanie Edukacyjne – analogicznie jak w punkcie wyżej
- nie składasz rocznego sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego za wprowadzone opakowania i produkty – robi to w Twoim imieniu organizacja
- nie pilnujesz zmian w przepisach, nowelizacji ustaw i nowych rozporządzeń – te kwestie monitorują eksperci organizacji i dostosowują swoje działania do zmian.
Do Twoich obowiązków jako wprowadzającego należeć będzie natomiast przekazywanie do organizacji informacji o rzeczywistym wprowadzeniu opakowań i produktów za dany rok kalendarzowy. Zarówno tych wprowadzonych na rynek krajowy, jak i wywiezionych za granicę wytworzonych opakowań (producent) oraz przywiezionych „pustych” opakowań.
Jak mądrze realizować obowiązki wprowadzającego?
Możliwości realizowania ustawowych obowiązków jest kilka. To do Ciebie należy decyzja z której opcji skorzystasz – jako wprowadzający możesz wybrać dowolną z nich. Warto zastanowić się czy, nawet przy niewielkim wprowadzeniu, warto spędzać samodzielnie czas na wyliczanie opłaty produktowej, pilnowaniu terminu składania sprawozdań czy pamiętaniu o PKE. Dobrze zrobić prosty rachunek i odpowiedzieć sobie na proste pytanie: czy mam czas żeby to zrobić? Odpowiedź będzie raczej oczywista.
Od czego zacząć współpracę z Organizacją Odzysku Opakowań Tom-Doleko-Ekola?
Przygotuj masy opakowań, które wprowadziłeś do obrotu w poprzednim roku. Jeśli bieżący rok jest Twoim pierwszym rokiem wprowadzania opakowań – oszacuj ile kg oraz jakiego rodzaju opakowania wprowadzisz do obrotu, do końca roku.
Wprowadź dane do naszego kalkulatora i zobacz ile zaoszczędzisz przekazując nam realizację swoich obowiązków. Umowę wygenerujesz i opłacisz online w kilku szybkich krokach.