1. Start
  2. Dla wprowadzającego
  3. Kiedy rozliczać wprowadzane opakowania – przykłady

Kiedy rozliczać wprowadzane opakowania – przykłady

Czas czytania: 2 min.

Wprowadzasz opakowania i produkty do obrotu, ale masz wątpliwość czy na pewno podlegają one rozliczeniu w ramach opłaty produktowej? Z tego artykułu dowiesz się czy na pewno w każdym przypadku należy rozliczyć wprowadzone opakowanie.

Kiedy rozliczać wprowadzane opakowania

Pytanie: Kupuję puste opakowania w Polsce, dlaczego muszę mieć BDO?

ODP: Dla polskiego producenta opakowań, jego wyroby są produktem, dlatego kupując puste opakowania w kraju, które następnie wykorzystujesz do pakowania i wysyłania swoich produktów na terytorium RP, powinieneś zarejestrować się w BDO. Jesteś wprowadzającym, jesteś zobligowany do zapewnienia ustawowych poziomów recyklingu i odzysku wprowadzanych opakowań.

Pytanie: Kupuję w Polsce produkty, które w tych samych opakowaniach sprzedaję w sklepie internetowym w Polsce. Czy podlegam pod BDO jako wprowadzający opakowania?

ODP. Tak, ponieważ etykieta jest uznawana za opakowania, a wysyłając produkty wysyłkowo towar zapewne jest etykietowany (adresowany). Towar też może być dodatkowo zabezpieczany. Warto zaznaczyć, że wprowadzeniem do obrotu jest odpłatne/nieodpłatne udostępienie opakowań/produktów w opakowaniach po raz pierwszy na rynku polskim w celu ich używania lub dystrybucji.

Pytanie: Sprowadzam z zagranicy produkty, które w tych samych opakowaniach sprzedaję w sklepie internetowym w Polsce. Czy podlega pod BDO jako wprowadzający opakowania?

ODP. Tak. Obowiązek rejestracji jako wprowadzający produkty w opakowaniach ma zawsze pierwszy wprowadzający (producent, importer, zamawiający swój produkt jako markę własną). Rozliczenia należy dokonać za wszystkie opakowania (jednostkowe/transportowe/zbiorcze), w których sprowadziliśmy nasze produkty oraz nowe opakowania, których użyliśmy, aby dodatkowo zabezpieczyć przesyłki (np. folia, taśma, etykieta).

Pytanie: Swoje wyroby na czas transportu do Klienta zabezpieczam folią stretch. Czy jestem wprowadzającym?

ODP. Tak, w tym wypadku folia stretch jest opakowaniem i używając ją jesteś wprowadzającym produkty w opakowaniach.

Pytanie: Sprowadzam surowiec do produkcji  z zagranicy w opakowaniu kartonowym. Po rozpakowaniu, karton przekazywany jest do recyklingu. Czy podlegam pod BDO jako wprowadzający opakowania?

ODP. Tak, wprowadzanie na własny użytek (np. do produkcji) też jest traktowane, jako wprowadzanie opakowań na rynek polski. Mimo, że karton został przekazany do recyklingu (został wytworzony z niego odpad), to na początku został wprowadzony jako opakowanie i dlatego należy posiadać wpis w BDO jako wprowadzający opakowania. Wytwarzanie odpadów nie wyklucza wprowadzania opakowań i odwrotnie. Jednocześnie należy się zarejestrować w dziale XII jako wytwórca odpadów. Wyjątek stanowi zwolnienie na podstawie rozporządzenia Ministra klimatu.

Pytanie: Kupuję używane palety w Polsce, na których wysyłam swój produkt do klienta, dodatkowo zabezpieczony opaskami bandującymi i folią. Czy podlegam pod BDO jako wprowadzający opakowania?

ODP. Jeżeli na fakturze zakupu palet jest informacja, że są one używane lub posiadasz zaświadczenie o tym mówiące, to nie jesteś wprowadzającym opakowania z drewna. Natomiast wprowadzasz dodatkowo opaski bandujące oraz folię. W przypadku tych opakowań jesteś traktowany jak wprowadzający produkty w opakowaniach.

Pytanie: Sprowadzam towar z zagranicy, który następnie wywożę z Polski. Czy jestem wprowadzającym produkty w opakowaniach?

ODP. Nie, jeśli spełniasz następujący warunek.  Za wprowadzone opakowania na rynek nie  uznaje się tych, które zostały wprowadzone na rynek polski, a następnie w obrębie tego samego roku kalendarzowego, zostały z niego wywiezione. Natomiast podlegasz pod wpis w  BDO Dział VI, tabela 5 jako eksportujący opakowania. Niesie to za sobą także obowiązek sprawozdawczy.

Podziel się w:
Czy artykuł był pomocny?
TakNie
Zaktualizowano: 29 listopada 2022

Was this article helpful?