1. Start
  2. Dla wprowadzającego
  3. Opakowania wielomateriałowe

Opakowania wielomateriałowe

Czas czytania: 2 min.
Opakowania wielomateriałowe
Opakowania wielomateriałowe. Opr. własne

Opakowania wielomateriałowe są bardzo chętnie stosowane w przemyśle spożywczym, z uwagi na swoją trwałość. Na co dzień stykamy się z nimi na każdym kroku. Dla przedsiębiorców ważne jest to, czym tak naprawdę, w myśl ustawy, jest opakowanie wielomateriałowe oraz jakie dodatkowe obowiązki się z nimi wiążą.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Opakowania wielomateriałowe – definicja

Pod pojęciem opakowanie wielomateriałowe rozumie się opakowanie wykonane co najmniej z dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych. Tego typu opakowania pozwalają przechowywać produkty o specyficznych wymaganiach w zakresie zachowania świeżości czy przydatności do spożycia.

Jakie są rodzaje opakowań wielomateriałowych

W opakowaniach wielomateriałowych stosuje się podział w zależności od materiału dominującego. Wyróżniamy:

  • opakowanie z przewagą tworzywa sztucznego
  • opakowanie z przewagą aluminium
  • opakowanie z przewagą stali
  • opakowanie z przewagą szkła
  • opakowanie z przewagą drewna
  • opakowanie z przewagą papieru i tektury.

Przykłady opakowań wielomateriałowych

Do opakowań wielomateriałowych zaliczamy przede wszystkim takie, które przeznaczone są do przechowywania produktów spożywczych – kartony na mleko, soki, torebki na przyprawy, opakowania na kawę czy, stosowane często w gastronomii torby termoizolacyjne.

Koperta bąbelkowa nie jest opakowaniem wielomateriałowym!
W przypadku koperty można w prosty sposób oddzielić frakcję papieru od frakcji tworzywa sztucznego. Jeśli wprowadzasz do obrotu koperty bąbelkowe, musisz uwzględnić ją zarówno w masie opakowań z tworzyw sztucznych jak i papieru. Poznaj 7 rodzajów materiałów opakowań i zobacz, jak je rozliczać.

Jak rozliczać opakowania wielomateriałowe

Opakowania wielomateriałowe to specyficzna kategoria opakowań, której wprowadzający nie może rozliczać samodzielnie lub wyłącznie za pośrednictwem organizacji odzysku opakowań. Ustawodawca nakłada w tym zakresie obowiązek prowadzenia rozliczeń we współpracy z dowolną Izbą Gospodarczą, która w imieniu przedsiębiorcy zrealizuje obowiązki związane z ich recyklingiem i odzyskiem.

Dzięki nawiązanej współpracy z Północną Izbą Gospodarczą, Organizacja Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA może zaproponować współpracę w zakresie rozliczenia opakowań wielomateriałowych.

Wprowadzasz do obrotu opakowania wielomateriałowe? Przekaż nam obowiązki związane z ich rozliczeniem. Napisz do nas!

Nasz ekspert skontaktuje się z Tobą, aby ustalić szczegóły i pomóc w podpisaniu umowy.

Podziel się w:
Czy artykuł był pomocny?
TakNie
Zaktualizowano: 9 maja 2022

Was this article helpful?