Opłata produktowa za wprowadzone opakowania

Opłata produktowa za opakowania
Źródło: pexels.com

Opłata produktowa za wprowadzone do obrotu opakowania lub produkty weszła w życie z początkiem 2014 r., na mocy ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Do dzisiaj wielu przedsiębiorców nie rozlicza się z wprowadzonych opakowań i produktów, i nie płaci opłaty produktowej. Takie podejście może niestety słono kosztować.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Co to jest opłata produktowa

Opłata produktowa lub inaczej opłata opakowaniowa, to rodzaj opłaty ekologicznej nakładanej na przedsiębiorcę, który wprowadza do obrotu w Polsce opakowania lub produkty, czyli jest tzw. wprowadzającym. Jako wprowadzający, przedsiębiorca powinien zapewnić ustawowy poziom recyklingu i odzysku opakowań, które za jego pośrednictwem trafiły na rynek. Bardzo często opłata produktowa nazywana jest też „karą” za prowadzenie działalności. Celem opłaty produktowej jest jednak zachęcenie producentów, importerów, dystrybutorów i sprzedawców do poszukiwania metod na zmniejszenie ilości opakowań, które za ich pośrednictwem trafiają na rynek. Ma też zapewnić właściwy sposób postępowania z odpadami opakowaniowymi w myśl ustawy o odpadach.

Ile wynosi opłata produktowa

Wysokość opłaty produktowej zależy od kilku elementów: rodzaju opakowania (lub produktu), jego całkowitej masy wprowadzonej do obrotu w danym roku kalendarzowym oraz tzw. ustawowego poziomu recyklingu. Każdy rodzaj materiału, a wyróżniamy ich 7, ma zdefiniowaną stawkę za 1 kg oraz procentowy poziom recyklingu. Opłatę produktową przedsiębiorca wnosi do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy, a w przypadku produktów (opony, oleje, smary) do 31 marca.

Wysokość stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań ustala Ministerstwo Klimatu i Środowiska w drodze stosownych rozporządzeń.

Poz.Materiał opakowaniaStawka jedn. za kgUstawowy poziom recyklingu
1tworzywo sztuczne2,70 zł45%
2aluminium1,40 zł51%
3stal w tym blacha stalowa0,80 zł65%
4papier i tektura0,70 zł73%
5szkło0,30 zł67%
6drewno0,30 zł23%
7pozostałe1,00 zł0%
Stawki opłaty produktowej dla poszczególnych materiałów opakowaniowych obowiązujące od 01.01.2024 r.

Przykładowo: za wprowadzenie do obrotu 500 kg opakowań z tworzyw sztucznych (np. taśma klejąca, folia stretch, folia bąbelkowa) jako wprowadzający zapłacisz prawie 2000 zł!

Kto płaci opłatę produktową

Opłatę produktową ponoszą przedsiębiorcy – wspomniani wcześniej „wprowadzający”. Będą to m.in.:

  • sprzedawcy internetowy, którzy pakują towar w związku z wysyłką go do klienta,
  • importerzy, którzy sprowadzają do Polski już zapakowane produkty z zagranicy,
  • producenci, którzy wytwarzają pod własną marką i pakują produkty w opakowania,
  • lokale gastronomiczne, które wydają jedzenie w opakowaniach.

Kto jeszcze musi płacić opłatę produktową? Przeczytasz w naszym artykule pt.: Wprowadzający opakowania i produkty w opakowaniach.

Co grozi za niepłacenie opłaty produktowej

Opłata produktowa to jeden z Twoich obowiązków jako wprowadzającego produkty lub opakowania zapisanych w ustawie z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Jeśli nie składasz w terminie sprawozdań za wprowadzane do obrotu opakowania lub produkty i, co za tym idzie, nie wnosisz opłaty produktowej, musisz liczyć się z możliwością nałożenia na Twoją firmę kary pieniężnej w wysokości od 5 000 do nawet 1 000 000 zł!

Jak uniknąć płacenia opłaty produktowej

Jeżeli jesteś wprowadzającym opakowania lub produkty masz kilka możliwości rozliczenia opłaty produktowej:

  • samodzielnie wyliczasz wysokość opłaty produktowej i wpłacasz ją na rachunek Urzędu Marszałkowskiego, pod który podlegasz, w terminie do 15 marca dla opakowań oraz do 30 marca dla produktów,
  • korzystasz z pomocy de minimis, która wiąże się z pewnymi ograniczeniami; szerzej przeczytasz o nich w artykule pt.: Pomoc de minimis,
  • zlecasz obowiązek rozliczenia opłaty produktowej wyspecjalizowanemu podmiotowi jakim jest Organizacja Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA.

Opłata produktowa to jeden z wielu obowiązków, które jako wprowadzający opakowania lub produkty musisz realizować. Więcej o innych obowiązkach dowiesz się z pozostałych artykułów w naszej Bazie Wiedzy.

Podpisując umowę z Organizacją Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA nie płacisz wysokiej opłaty produktowej – płacisz jedynie niską stawkę za zawieraną umowę. Różnicę w wysokości opłaty produktowej oraz wartości umowy z TOM-DOLEKO-EKOLA pokazujemy na przykładzie poniżej.

Przykład: Prowadzisz sklep internetowy – sprzedajesz produkty, które pakujesz i wysyłasz do klientów za pośrednictwem firmy kurierskiej. Do obrotu w 2023 r. wprowadziłeś:

  • 2450 kg opakowań z tektury (kartony)
  • 170 kg opakowań z tworzyw sztucznych (folia strech, folia bąbelkowa oraz taśma klejąca).

Twoja opłata produktowa wyniesie 2828 zł. Do tego musisz doliczyć jeszcze koszt prowadzenia działań w ramach Publicznych Kampanii Edukacyjnych.

Jeśli zdecydujesz się przekazać obowiązki wprowadzającego do TOM-DOLEKO-EKOLA Twoja umowa na rok 2024 wyniesie jedynie 1099 zł!

Zacznij mądrze rozliczać opakowania!

Przekaż swoje ustawowowe obowiązki w zakresie rozliczania opakowań i produktów Organizacji Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA.

Skorzystaj z naszego kalkulatora! Podaj masy opakowań, które Twoja firma wprowadziła do obrotu w Polsce, w poprzednim roku kalendarzowym. Jeśli dopiero zaczynasz działalność, podaj masy szacunkowe na bieżący rok. Umowę wygenerujesz i opłacisz online w kilku szybkich krokach.

Organizacja Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA przejmuje od Ciebie cały szereg obowiązków związanych z wprowadzaniem opakowań lub produktów – opłatę produktową, publiczne kampanie edukacyjne oraz przygotowanie i złożenie rocznego sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego.

Nie trać czasu i pieniędzy na samodzielne rozliczanie. Dołącz do grona naszych klientów i skup się na tym, co naprawdę ważne – na rozwoju swojego biznesu!