Od podwórka do Bałtyku – zielone akcje z Grupą TOM

Od podwórka do Bałtyku, źr. wł.

Przedstawiamy i zachęcamy do przyłączenia się do naszej akcji: Od podwórka do Bałtyku – zielone akcje z grupą TOM. Jest to już kolejna edycja wydarzenia, które z dumą wspieramy.

Akcja powstała z troski o naszą zielono-niebieską planetę. Chcemy zadbać o Bałtyk, Ziemię, zrobić coś dobrego dla natury, która jest zanieczyszczana i zaśmiecana. Chcemy też zrobić coś “na własnym podwórku” i posprzątać bliskie tereny zielone, a także zdobywać wiedzę o ekologii, rozumieć czym jest i jakie skutki niosą zmiany klimatyczne oraz co można zrobić dla dobra klimatu.

Razem z wolontariuszami europejskimi ESC in POLITES, Grupą TOM, Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym, Błękitnym Patrolem WWF, Stowarzyszeniem Wywrotka, Fundacją Speak Up, WGK UM Szczecin, Galerią Tworzę się, oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu (ufff, długa lista 😉 ) przygotowaliśmy działania w terenie oraz warsztaty. Zapraszamy do udziału klasy, szkoły, grupy, organizacje pozarządowe i wszystkie osoby, które chcą dbać o naturę.

Akcja jest realizowana na terenie województwa zachodniopomorskiego. “Od podwórka do Bałtyku” to szereg działań, stąd ten dłuuuuuuugi opis wydarzenia.

1. Akcje sprzątania terenów zielonych – terminy i miejsca poniżej

Samodzielnie lub w grupie zorganizuj akcję sprzątania parku, lasu, bliższej lub dalszej okolicy, czy miejsc, w których jest to potrzebne. Jeśli jesteście ze Szczecina możecie zgłosić się na akcje w podanych terminach i miejscach. Podane jest kilka dni na każdy teren, co oznacza, że w tych dniach w wyznaczonym miejscu będzie podstawiony kontener na zebrane śmieci. Zgłaszając chęć udziału można wybrać jeden dzień z podanych kilku dni na zrealizowanie akcji:

  • Las Arkoński – sprzątanie w dniach od 05.05 do 08.05
  • Park znajdujący się za Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego przy ul. Batalionów Chłopskich – sprzątanie w dniach od 19.05 do 22.05
  • Szczecin Płonia – sprzątanie w dniach od 16.06 do 19.06

Tu zapewniony jest odbiór śmieci w wyznaczonych miejscach. Chcesz uczestniczyć w akcji sprzątania w tych miejscach? Napisz maila na biuro@polites.org.pl min 10 dni przed akcją.

Osobom, które zgłoszą się na akcje zapewniamy: rękawiczki, worki na śmieci, ewentualnie chwytaki. Możemy także przekazać plakaty na akcje – z miejscem do uzupełnienia adekwatnie do potrzeb danej grupy.

Jeśli chcesz przeprowadzić akcję w innym miejscu i czasie w Szczecinie czy w innych miejscowościach Pomorza Zachodniego – ważne by zorganizować odbiór śmieci. Napisz do nas – wesprzemy Cię w tym. W wiadomości podaj czas i teren sprzątania, liczbę osób, miejsce, w którym planujecie zgromadzić śmieci oraz kontakt do Lidera grupy – musi być to osoba pełnoletnia. Prosimy o wiadomość min. 10 dni przed akcją.

2. Warsztaty klimatyczne – dla klas, szkół, grup

Zapraszamy szkoły oraz grupy zorganizowane do zgłaszania się na warsztaty, które będą prowadzone przez aktywistów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz wolontariusza POLITESu. Stacjonarnie w szkołach (na terenie całego województwa), w siedzibie POLITESu jak i online, terminy- do ustalenia z zainteresowanymi grupami.

Poniżej tematy warsztatów, opis oraz informacja do kogo są skierowane:

  • “Wolontariat ma klimat” – uczniowie i uczennice szkół podstawowych (klasy 4-6 oraz klasy 7-8) oraz uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych. Wprowadzenie do pojęcia kryzysu klimatycznego, wskazanie głównych problemów dot. klimatu w Polsce i na świecie oraz wskazanie możliwych rozwiązań i działań jakie możemy podjąć w tym temacie. Prezentacja interaktywna z uczestnikami/dyskusja.
  • “Jak zostać eko-bohaterem?” – uczniowie i uczennice szkół podstawowych (klasy 1-3 oraz 6-8 ). Różnica między zmianami indywidualnymi, a systemowymi dla klimatu i ich znaczenie. Co każdy sam może zrobić dla klimatu – w jaki sposób możemy indywidualnie poprawić stan naszej planety, jak poprawnie segregować odpady i dlaczego warto to robić. Dlaczego bardziej modne jest noszenie swetra po babci niż kupienie markowych ciuchów. Inne proekologiczne zmiany indywidualne. Prezentacja i dyskusja.
  • “Co za dużo to niezdrowo” – uczniowie i uczennice 7-8 klas szkół podstawowych oraz uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych) Czy to jak działa nasz świat jest dobre dla klimatu? Czy środowisko jest w coraz lepszym stanie czy w gorszym? Czy system oparty na ciągłym rozwoju jest możliwy na planecie o skończonych zasobach? Czy minimalistyczne życie jest modne? Czemu potrzebna jest nam stabilizacja zamiast ciągłej eksploatacji zasobów. Prezentacja i dyskusja.
  • Z perspektywy pracownika elektrowni – warsztat prowadzony przez Pana Marcina, wolontariusza Stowarzyszenia POLITES. Zakres tematyczny: działanie krajowego systemu elektroenergetycznego, przegląd typów elektrowni i ich charakterystyka, emisje energetyki i sposoby ich ograniczania. Warsztaty będą dostosowane do wieku uczniów.

Zainteresowane grupy, klasy prosimy o e-mail na adres: biuro@polites.org.pl

Prosimy w tytule e-maila wpiszcie: Od podwórka do Bałtyku – warsztaty, a w treści emaila: tytuł wybranych warsztatów, propozycje terminu oraz informacje o uczestnikach – jaka klasa/grupa.

3. Partyzantka Ogrodnicza Szczecin – Siejemy słoneczniki!

Wiosna za oknem, czas ruszyć w miasto! Jak co roku wspólnie, z dziećmi i młodzieżą, będziemy zazieleniać Szczecin kwiatami, które kochają pszczoły. W tym roku na znak solidarności z Ukrainą wysiejemy słoneczniki – symbol tego kraju. Ale to nie wszystko! Będziemy namawiać innych do przyłączenia się do akcji, rozdając Szczecinianom nasiona, ziemię i krótką instrukcję. Wypatrujcie nas na ulicach Szczecina.

Partyzantka ogrodnicza, to akcja miejska, łącząca działania animacyjno-edukacyjne i ekologię. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ochronę pszczół w dużych aglomeracjach miejskich oraz uwrażliwienie społeczności lokalnej na tematy związane z ekologią. Inicjatorką akcji w Szczecinie jest Karolina Gołębiowska, która wspólnie z galerią TWORZĘ SIĘ prowadzi warsztaty od 2018 r.

Chcecie się włączyć i siać słoneczniki? Dajcie nam znać na biuro@polites.org.pl damy Wam nasiona.

Inne akcje i działania

Sprzątanie na plaży w Świnoujściu, termin: 07.05.2022, sobota

Akcja realizowana przez wolontariuszy europejskich razem z Fundacją Speak UP, lokalnymi wolontariuszami, Błękitnym Patrolem WWF i przy wsparciu logistycznym Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu.

Sprzątanie na plaży w Międzyzdrojach, termin: 08.05.2022, niedziela

Akcja realizowana przez wolontariuszy europejskich razem z harcerzami z X Szczep „Gniazdo” ZHP Międzyzdroje.

Chcesz dołączyć do akcji sprzątania na plaży w Świnoujściu i/lub w Międzyzdrojach, skontaktuj się z nami. International Kayak Eco Patrol – akcja sprzątania terenów wodnych i przybrzeżnych realizowana ze Stowarzyszeniem Wywrotka.

Chcesz wziąć udział w danym działaniu? Zgłoś się na maila biuro@polites.org.pl