Nowa era zarządzania opakowaniami, czyli jak rozporządzenie PPWR zmieni nasz biznes
Wszyscy to wiemy, że opakowania odgrywają kluczową rolę we współczesnym świecie, są wszędzie chroniąc produkty, ułatwiając ich transport i informując konsumentów o właściwościach towarów. Niestety jednak nasze konsumenckie nawyki przyczyniają się również do generowania ogromnych ilości odpadów. Aż 36% odpadów komunalnych to właśnie opakowania. Przemysł opakowaniowy pochłania cenne surowce pierwotne i według danych KE, aż 40% tworzyw sztucznych i 50% papieru wykorzystywanych w UE trafia właśnie do produkcji opakowań.
Lekarstwem na narastający problem jest nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Akt ten zastąpi dotychczasową Dyrektywę 94/62/WE, stając się przepisem bezpośrednio wiążącymi wszystkie państwa członkowskie UE. Będzie to milowy krok w kierunku harmonizacji i ujednolicenia zasad dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych na terenie całej Unii, który ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu opakowań na środowisko oraz promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Projekt rozporządzenia został już zaakceptowany przez Parlament Europejski i czeka na pierwsze czytanie w Radzie UE. Choć data wejścia w życie nie jest jeszcze znana i przewidziano okresy przejściowe, to zakres nowych wymagań jest tak duży, że stwarza konieczność przygotowania się przedsiębiorstw już dzisiaj.
Uchwalone wymagania będą obowiązywać zarówno dla produktów krajowych, jak i importowanych, co ma na celu zapewnienie spójności i równości handlu na rynku europejskim oraz promowanie przestrzegania standardów dotyczących opakowań i gospodarowania odpadami na terenie całej UE.
Rozporządzenie wyznacza cele i kierunki dla całej branży, kładąc główny nacisk na redukcję ilości opakowań poprzez ich wielokrotne użycie. Wymaga wprowadzania do obrotu jedynie opakowań zdatnych do recyklingu w których do minimum ograniczona jest obecność substancji niebezpiecznych, w tym np. „wiecznych chemikaliów”. Reguluje wielkość projektowanych opakowań do minimum, wyklucza również wiele formatów opakowań w tym opakowań nadmiernych. PPWR wdraża GOZ, wymagając wykorzystywania recyklatów w opakowanych wykonywanych z tworzyw sztucznych. Ujednolicenie etykiet, które będą zawierały informacje o materiałach z których wykonano opakowanie, jego np. kompostowalność lub wielokrotność użycia i dedykowany kosz na odpady, na pewno ułatwi życie konsumentom i przyczyni się do uzyskania wymaganych poziomów recyklingu. Wszystkie cele zostały wskazane konkretnymi datami i wymaganymi poziomami. PPWR stawia ogromny nacisk na odpowiedzialność podmiotów wprowadzających opakowania poprzez dokumentację techniczną, gwarantującą spełnianie wymagań aktu, nadzór nad ich dystrybucją i kontrolę takimi narzędziami jak np. rejestr. Wdrażane tak rewolucyjnych zmian to dla branży nowe perspektywy biznesowe w ekoprojektowaniu i recyklingu odpadów opakowaniowych.
Czy jesteś gotowy na przełom w opakowaniach? Śledź nas, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak PPWR wpłynie na Twoje przedsiębiorstwo!