1. Start
  2. Dla wprowadzającego
  3. Panele fotowoltaiczne – jak rozliczać ich wprowadzenie
  1. Start
  2. Częste pytania
  3. Panele fotowoltaiczne – jak rozliczać ich wprowadzenie

Panele fotowoltaiczne – jak rozliczać ich wprowadzenie

Czas czytania: 2 min.
Panele fotowoltaiczne cieszą się rosnącą popularnością
Panele fotowoltaiczne, źródło: pixabay.com

Panele fotowoltaiczne to „czarna owca” w rodzinie sprzętu wielkogabarytowego. Zyskujące w Polsce w ostatnich latach na popularności i dostępności, rozliczane i klasyfikowane głównie w ramach grupy 4 (w dużo mniejszym stopniu w ramach grupy 5) są dużym problemem dla branży rozliczającej swoje urządzenia w ramach tej grupy sprzętu.

Przygotowaliśmy specjalny artykuł, w którym opisujemy klasyfikację sprzętu elektrycznego i elektronicznego dla wprowadzających.

Duże wprowadzenie paneli fotowoltaicznych, których żywotność liczona jest na 15- 20 lat powoduje zwiększone zapotrzebowanie na pozysk zużytych urządzeń klasyfikowanych jako sprzęt wielkogabarytowy, którego którykolwiek z zewnętrznych wymiarów przekracza 50 cm. Szacuje się, że tylko w 2020 r. masa wprowadzonych do Polski paneli fotowoltaicznych stanowiła blisko 13% masy całego wprowadzonego na terytorium naszego kraju sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

W ramach obecnie obowiązujących w Polsce regulacji przedsiębiorcy rozliczający 1 tonę wprowadzonych paneli fotowoltaicznych finansują zbiórkę i przetworzenie 650 kg urządzeń wchodzących w skład grupy 4. Przy wciąż niedostatecznej ilości (masie) zbieranych z rynku zużytych paneli fotowoltaicznych, pokrycia ustawowego poziomu zbierania należy szukać w pralkach, piekarnikach, kuchenkach i innych temu podobnych elektroodpadach.

Branża AGD sygnalizuje potrzebę wyszczególnienia paneli z grupy 4 widząc zagrożenie w pokryciu zbiórki i przetworzenia dla wprowadzanych przez siebie urządzeń. I chociaż już teraz na etapie sprawozdawczym w BDO wyszczególniamy ich masę. Jednak do czasu wprowadzenia nowych regulacji, urządzenia te wciąż rozliczane będą razem z innym sprzętem wielkogabarytowym +50 cm.

Wprowadzasz do obrotu sprzęt, w tym panele fotowoltaiczne? Pamiętaj o obowiązku prowadzenia i przechowywania ewidencji. W przypadku paneli fotowoltaicznych powinieneś być w stanie wykazać wprowadzenie z trzech ostatnich lat.

Potrzebujesz rozliczyć wprowdzane do obrotu panele fotowoltaiczne? A może jesteś na etapie rejestracji firmy w BDO i musisz wskazać organizację odzysku, z którą współpracujesz na potrzeby rozliczenia paneli? Skorzystaj z naszych usług!

Uruchom nasz kalkulator, zaznacz „sprzęt elektyczny i elektroniczny” w dolnej części ekranu i dokończ rejestrację umowy. Skontaktujemy się z Tobą, przedstawimy warunki współpracy i przejmiemy Twoje ustawowe obowiązki w zakresie wprowadzanego sprzętu i paneli!

Podziel się w:
Czy artykuł był pomocny?
TakNie
Zaktualizowano: 11 sierpnia 2021

Was this article helpful?