
Panele fotowoltaiczne to „czarna owca” w rodzinie sprzętu wielkogabarytowego. Zyskujące w Polsce w ostatnich latach na popularności i dostępności, rozliczane i klasyfikowane głównie w ramach grupy 4 (w dużo mniejszym stopniu w ramach grupy 5) są dużym problemem dla branży rozliczającej swoje urządzenia w ramach tej grupy sprzętu.
Duże wprowadzenie paneli fotowoltaicznych, których żywotność liczona jest na 15- 20 lat powoduje zwiększone zapotrzebowanie na pozysk zużytych urządzeń klasyfikowanych jako sprzęt wielkogabarytowy, którego którykolwiek z zewnętrznych wymiarów przekracza 50 cm. Szacuje się, że tylko w 2020 r. masa wprowadzonych do Polski paneli fotowoltaicznych stanowiła blisko 13% masy całego wprowadzonego na terytorium naszego kraju sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
W ramach obecnie obowiązujących w Polsce regulacji przedsiębiorcy rozliczający 1 tonę wprowadzonych paneli fotowoltaicznych finansują zbiórkę i przetworzenie 650 kg urządzeń wchodzących w skład grupy 4. Przy wciąż niedostatecznej ilości (masie) zbieranych z rynku zużytych paneli fotowoltaicznych, pokrycia ustawowego poziomu zbierania należy szukać w pralkach, piekarnikach, kuchenkach i innych temu podobnych elektroodpadach.
Branża AGD sygnalizuje potrzebę wyszczególnienia paneli z grupy 4 widząc zagrożenie w pokryciu zbiórki i przetworzenia dla wprowadzanych przez siebie urządzeń. I chociaż już teraz na etapie sprawozdawczym w BDO wyszczególniamy ich masę. Jednak do czasu wprowadzenia nowych regulacji, urządzenia te wciąż rozliczane będą razem z innym sprzętem wielkogabarytowym +50 cm.